ŚRODKI OCHRONY SŁUCHU

W przypadku zawodowej pracy w głośnym otoczeniu odpowiednią ochronę słuchu powinien zapewnić pracodawca po konsultacji z inspektorem BHP.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Środki ochrony słuchu

1. W jakim celu się je stosuje?

Hałas może być drażniący. Jeżeli jest głośny lub długotrwały, może również krótkotrwale lub trwale uszkodzić słuch. Najlepszym sposobem ograniczenia ryzyka uszkodzenia słuchu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie poziomu hałasu u źródła.

Ponieważ nie zawsze jest to możliwe, dostępne są różne rodzaje środków ochrony słuchu. Mają one na celu zmniejszanie hałasu do poziomu, który nie grozi uszkodzeniem słuchu.

2. Jakie rodzaje środków są dostępne?

Zatyczki do uszu: są przeznaczone do umieszczania w przewodzie słuchowym; istnieje kilka ich rodzajów:

bawełniane impregnowane woskiem zatyczki jednorazowego użytku;
zatyczki z gumy lub pianki jednorazowego użytku;
lub zatyczki do uszu wielokrotnego użytku, które można umyć po użyciu. Zatyczki wielokrotnego użytku mogą być w razie potrzeby wyposażone w pasek pod brodą/opaskę na głowę.

Ochronniki słuchu: są to twarde osłony z miękką wyściółką, zaprojektowane tak, aby zakrywać uszy. Są połączone pałąkiem, która zapewnia ścisłe przyleganie do uszu lub w razie potrzeby może być przymocowany do kasku ochronnego. Wyściółka zawiera ciecz lub piankowe tworzywo sztuczne, które obniżają poziom hałasu, ale wciąż pozwalają słyszeć normalne rozmowy.

3. Jakie są ich ograniczenia?

Zatyczki do uszu służą do użytku krótkotrwałego, np. pół godziny (można ich używać dłużej do celów ochrony przed niższymi poziomami hałasu). Przy bardzo wysokich poziomach hałasu, np. wytwarzanych przez silniki odrzutowe, należy stosować ochronniki słuchu. Niektóre osoby uważają, że zatyczki do uszu są niewygodne; ponadto, jeżeli nie utrzymuje się ich we wzorowej czystości, mogą zwiększyć ryzyko infekcji ucha.

Ochronniki słuchu mogą czasami stać się niewygodne w gorących środowiskach pracy i jedynie zmniejszają poziom hałasu – nie eliminują go. Należy się upewnić, że są dobrze dopasowane, a wyściółki w pełni dotykają boków głowy.

4. Gdzie należy stosować środki ochrony słuchu?

Środki ochrony słuchu należy stosować w każdym miejscu, w którym można być narażonym na głośny hałas podczas pracy. Najbardziej oczywistym obszarem jest płyta lotniska, na której nawet krótkie narażenie na dźwięk silnika odrzutowego może spowodować długotrwałe lub nieodwracalne uszkodzenie słuchu. Również długotrwałe narażenie na umiarkowany poziom hałasu może spowodować trwałe uszkodzenia.

Na podstawie aktów prawnych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy określone obszary są oznaczone jako „strefy, w których należy stosować ochronę uszu”. Znak widoczny tutaj widnieje we wszystkich miejscach, w których środki ochrony słuchu są obowiązkowe.

5. Jak należy je konserwować?

Zatyczki do uszu: zatyczki do uszu wielokrotnego użytku należy przechowywać w chłodnym, czystym miejscu. Po użyciu należy je umyć łagodnym detergentem i co jakiś czas przecierać łagodnym roztworem dezynfekującym. W żadnym wypadku nie należy zostawiać ich do namoczenia. Należy dokonywać oględzin zatyczek do uszu przed użyciem w celu upewnienia się, że nie noszą one śladów zużycia.

Ochronniki słuchu: należy je regularnie kontrolować, aby upewnić się, że nie są uszkodzone ani zniszczone. W przypadku uszkodzenia ochronniki słuchu wypełnione cieczą często przeciekają. Nie należy wyginać pałąka, ponieważ może to obniżyć skuteczność ochronników. Należy co pewien czas przecierać je łagodnym roztworem dezynfekującym, a gdy nie są używane – przechowywać je w czystych warunkach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl