Ochrona przed upadkiem
Ochrona przed upadkiem

Już na samym początku możesz znaleźć zaskakujące informacje. Czy wiesz, gdzie zgodnie z przepisami należy chronić się przed upadkiem?

Obszary te obejmują przede wszystkim wszystkie miejsca pracy i drogi dojazdowe, które znajdują się powyżej 1,5 m nad otaczającym terenem (lub jeśli pod tymi miejscami występuje swobodna głębokość przekraczająca 1,5 m). Ponadto należy stosować zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości na wszystkich stanowiskach pracy i drogach dojazdowych, które znajdują się na dowolnej wysokości nad lustrem wody oraz innymi substancjami mogącymi zagrażać życiu w przypadku kontaktu z substancjami łatwopalnymi, kwasami, zasadami, truciznami itp.

Nowe środki ochrony indywidualnej przeznaczone do prac na wysokości, w wąskich przestrzeniach lub nad powierzchnią wody zawierają tylko niewielką część istniejących środków ochrony indywidualnej. Ich właściwy dobór i zestawienie uzależnione jest od zagrożeń związanych z wykonywaną pracą. Możemy jednak zaproponować odpowiednią kombinację środków ochrony indywidualnej bezpośrednio na miejscu i jednocześnie świadczyć powiązane usługi.

Rozszerzyliśmy nasze portfolio o nowe produkty marki

Oprócz dotychczasowych marek w naszym portfolio do wyboru są również dwie nowe, które bez przesady należą do czołówki branży zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości. Należą do nich portugalska marka Fallsafe i niemiecki Skylotec. Nasz nowy katalog zawiera najciekawszą część portfolio produktowego tych dwóch firm z tymi produktami na stanie magazynowym. Jeśli jednak podczas przeglądania katalogu Skylotec lub Fallsafe znajdziesz inny produkt, który może Cię zainteresować, skontaktuj się z nami, a my zorganizujemy dostawę produktów do Ciebie.
Najgorętsze nowości produktowe

Do najważniejszych nowości prezentowanych w nowym katalogu należą produkty odporne na działanie substancji agresywnych chemicznie oraz produkty odporne na ciepło. Oba typy docenią pracownicy, którzy oprócz wzrostu narażeni są również na inne specyficzne zagrożenia. Z drugiej strony, osoby, które można uznać za niespecjalistów, z pewnością docenią nasze zestawy, które znacznie ułatwiają dobór odpowiednich środków ochrony indywidualnej.


Unikalne produkty:

Uprząż TUFF FS233 i linka amortyzująca FS531 są odpowiednie nawet w środowisku chemicznie niebezpiecznym dzięki zastosowaniu materiałów Hi-Tech. Unikalne nawarstwianie pasków umożliwia ich ponowne użycie nawet w środowiskach, w których nie było to możliwe w przeszłości. Przynosi też dużo większy komfort. W poprzednikach tych modeli możliwe było tylko jednorazowe użycie lub nałożenie paska na inne warstwy ochronne, co znacznie ograniczało manewrowość użytkownika.

Zasadniczo uszkodzenia chemiczne obejmują zanieczyszczenie substancjami ropopochodnymi, farbami, uszczelniaczami i innymi produktami chemicznymi powszechnie spotykanymi przez pracowników na wysokościach. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom zastosowanym w produktach z serii TUFF chemikalia te nie wnikają w taśmy poliamidowe, zmniejszając tym samym ich wytrzymałość o kilkadziesiąt procent, jak w przypadku konwencjonalnych produktów z taśm poliamidowych. Na koniec pracy chemikalia te można zetrzeć z powierzchni pasków i sprzęt można dalej użytkować.

Niepalne produkty chroniące przed upadkiem z wysokości

Projektując sprzęt chroniący przed upadkiem pomyśleliśmy również o pracownikach narażonych na działanie wysokich temperatur w miejscu pracy. Niepalne produkty zabezpieczające przed upadkiem z wysokości są przeznaczone dla osób, które muszą pracować ze źródłami ciepła podczas prac na wysokości - spawanie, cięcie metali itp.

Uprząż wykonana jest z Kevlaru, który wykorzystywany jest również do produkcji promów kosmicznych czy samochodów Formuły 1. Właściwości materiału zapewniają maksymalną odporność termiczną pasków, które w krótkim czasie wytrzymują temperaturę do 400°C. W rezultacie latające kropelki stopionego metalu ześlizgują się z powierzchni paska i nie wypalają w nim dziur, jak w przypadku konwencjonalnych uprzęży. Gwarantuje to długą żywotność tych produktów w porównaniu do konwencjonalnych uprzęży, gdzie wypalona dziura oznacza, że produkt musi zostać wyłączony z eksploatacji ze względu na jego niekwalifikowalność.

Podstawy pracy na wysokości

Na koniec chcielibyśmy przybliżyć Państwu podstawy ochrony podczas pracy na wysokości. Podstawowe komponenty ochrony przed upadkiem są opisane za pomocą systemu ABC, przy czym system po prostu działa tylko jako całość.


A - Punkt kotwiczący/urządzenie kotwiące

Punkt kotwiczący jest atestowanym elementem systemu lub częścią konstrukcji o wystarczającej nośności w kierunku upadku - belki, rusztowania itp. Urządzenie kotwiące jest następnie używane do połączenia elementu mocującego (np. urządzenia samozaciskowego, systemu zabezpieczającego) z punktem kotwiczącym.

Użytkownicy często popełniają błąd stosując niecertyfikowane punkty kotwiczenia lub miejsca o nieznanej lub wątpliwej nośności!

Urządzenia kotwiące dzielą się na dwa rodzaje:

trwałe kotwienie (poziome trasy kablowe, poziome systemy szynowe itp.)
tymczasowe urządzenia kotwiące (kotwy nośne, belki stalowe, pętle do rusztowań, przenośne systemy pasów…)

B - Pełna uprząż

Służy do zatrzymania pracownika w trakcie i po upadku.

W praktyce stosuje się dwa rodzaje uprzęży:

pełna uprząż stosowana w miejscach zagrożonych upadkiem
pas pozycjonujący służy do zapobiegania wchodzeniu w obszary, w których istnieje ryzyko upadku. Jednak pas podtrzymujący nie może zastąpić pełnej uprzęży

C - Elementy łączące

Należą do nich głównie lina z pochłaniaczem energii, urządzeniem samozwijającym lub urządzeniami pozycjonującymi. Służą jako interfejs między uprzężą pracownika a urządzeniem kotwiczącym.

Elementy przyłączeniowe ponownie dostępne są w dwóch rodzajach:

  • system zabezpieczający eliminujący ryzyko upadku; trzyma pracownika z dala od strefy niebezpiecznej, w której grozi upadek, pełni funkcję zabezpieczającą przed upadkiem
  • przyrząd powstrzymujący upadek, system przytrzymujący ograniczający skutki samego upadku. Pochłanianie energii to jeden z jego istotnych elementów

Kolejnym ważnym aspektem całego systemu ochrony przed upadkiem z wysokości jest plan ewakuacyjno-ratowniczy. Z planem tym musi zapoznać się każdy pracownik oraz osoby odpowiedzialne za prace na wysokości. Przestrzegać zasad bezpiecznego korzystania ze sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości i pracy na wysokości.

Przed użyciem każdego urządzenia zabezpieczającego przed upadkiem należy sprawdzić, czy jest ono w idealnym stanie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl